Zebra perde yıkama nasıl yıkanır

Stor perde nasıl yıkanır: faydalı ipuçları

makale içeriği

 • Kuru temizleme stor perde
 • Islak temizleme stor perdeler
 • Stor perde nasıl yıkanır
 • Stor perde bakımı
 • Video: panjur nasıl yıkanır

Modern tasarım endüstrisi durmuyor ve içeride giderek daha fazla yeni ve güzel şey var. Son yılların icatlarından biri de stor perdedir. Normal kumaş perdeler kadar güzel ve panjur kadar pratiktirler. Stor perdelerin kullanımı kolaydır, böyle bir iç elemana sahip ev şık ve rahat görünüyor.

Bu tür perdelerin özel emprenye edilmesi nedeniyle, toz pratik olarak üzerlerine yerleşmez. Yerleşirse, tuvale nüfuz etmez, yüzeyde kalır. Bu, perdeleri çok nadiren yıkamanıza izin verir. Perdeleriniz orijinal görünümünü kaybetmişse, onları temizlemeniz gerekir.

Kuru temizleme stor perde

Perdelerin kirlenmemesi ve içlerinde toz birikmemesi için odanın periyodik olarak havalandırılması gerekir. Hava akışı, özel bir emprenye ile sabitlenemeyen tozu basitçe uzaklaştırır. Ayrıca, stor perdelerin tozu temizlemek için başka bir öğe olduğu gerçeğine alışmanız gerekir. İki haftada bir, cilalı mobilyaları temizlerken perdeleri kuru bir bezle silin. Bu büyük bir sorun değil, ancak iç mekanı uzun süre serin tutmanıza izin verecek.

Aktif kuru temizleme olarak elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Birkaç ayda bir, en küçük toz parçacıklarını ve tozu temizlemek için perde kumaşını vakumlayın. Ancak aşırı emiş gücünün tuvale zarar vermemesine ve üzerinde kırışıklık ve kıvrım bırakmamasına dikkat edin. Bunu yapmak için, elektrikli süpürge için yalnızca panjurların hassas temizliği için kullanılacak özel bir meme satın alabilir veya dikebilirsiniz. Elektrikli süpürge borusuna lastik bir bantla bağlanan normal bir kumaştır.

Islak temizleme stor perdeler

Uygun ve uygun bakımla, stor perdelerin ilk birkaç yıl için kardinal yıkamaya ihtiyacı yoktur. Ancak yılda en az birkaç kez ihtiyaç duydukları ıslak temizlik. Bunu yapmak için, bir pazen bezi alın ve ılık suya batırın, her köşeyi ovarak perdelerin arasından geçin. Bundan sonra, perdeleri kuru bir bezle silin ve tamamen kurumaları için düzleştirilmiş halde bırakın.

Perdeler leke oluşumundan korunmalıdır. Pişirme sırasında, çiylerin yere düşmemesi için perdeleri kaldırmanız gerekir. Aynısı, çocuklar pencere pervazına yaklaşırsa yapılmalıdır. Mürekkep ve keçeli kalem lekelerini önlemek onları çıkarmaktan çok daha kolaydır.

Bununla birlikte, lekeler ortaya çıktıysa, normal bir büro silgisi ile çıkarılabilirler. Gerçek şu ki, işlenmiş kaplamaya düşen leke kumaşın yapısını yemez, ancak yüzeyde kalır. Bu nedenle, basitçe bir silgi kullanılarak elde edilir. Silgi yardımcı olmazsa, özel leke çıkarıcılar kullanabilirsiniz. Doğal bir temelde olmaları gerektiğine dikkat edin. Stor perde leke çıkarıcılar klor ve diğer agresif bileşenleri içermemelidir. Yağ lekelerini ıslak mendil ile çıkarmak çok kolaydır. Sadece lekeyi çıkarmakla kalmaz, leke bırakmazlar.

Ancak perdelerinize ne kadar özen gösterirseniz gösterin, onlara ne kadar özen gösterirseniz gösterin, er ya da geç yıkanmaları gereken bir zaman gelecektir.

Stor perde nasıl yıkanır

Yıkamanın rulo tabakayı kısmen tahrip ettiğini unutmayın, bu nedenle bu tür perdeleri yalnızca kesinlikle gerekli olduğunda yıkamanız gerekir. Bu tür perdeleri “Önlemek için” yıkamak imkansızdır.

 1. İlk önce perdeleri bir rulo üzerinde toplamanız ve ruloyu çıkarmanız gerekir. Farklı tasarımların farklı mekanizmaları vardır, bu nedenle baş edemiyorsanız, ustayı denememek ve aramamak daha iyidir. Panjurları dikkatlice kaldıracak ve bunları nasıl yeniden kuracağınızı gösterecek, ardından kendiniz yapabilirsiniz.
 2. Perdeleri çamaşır makinesinde yıkamak yasaktır. Böyle bir yıkamadan sonra atılabilirler. Sadece elde yıkama!
 3. Bunun için bir banyoya ihtiyacınız var. Ilık su banyosunun altına yazın ve içindeki deterjanı çözün. Bu, ağartıcı ve diğer sert bileşenleri içermediği sürece bir toz veya çamaşır sabunu olabilir. Deterjanın tamamen çözülmesini sağlayın ve suda tanecik olmasın.
 4. Ruloyu banyoya indirin ve perdenin bir ucunu nazikçe düzeltin. Koruyucu tabakaya zarar vermemek için yumuşak ama çok hassas bir fırça veya bezle temizleyin.
 5. Perdelerin yıkanan kısmı eğri olmalı, kirli kısım ise kademeli olarak açılmalıdır. Bu sayede panjurların tüm köşelerini temizleyebilirsiniz (yıkayabilirsiniz).
 6. Yıkandıktan sonra durulanmalıdırlar. Bunu duş altında yapmak, sabunlu suyu bir bezden yıkamak yeterlidir. Sabunlu suyla durulamanın ikinci yolu, banyoya su akıtmak, ardından perdeleri temiz olana kadar indirip kaldırmaktır. Durulama perdeleri çok dikkatli olmalıdır, aksi takdirde kalan sabun lekeleri kuruduktan sonra fark edilir.
 7. Kurutma perdeleri de bazı nüanslara uyulmasını gerektirir. Öncelikle perdeler sımsıkı çekilmemeli, Allah korusun bükülmemeli. Su tamamen boşaltılana kadar banyoda bırakılırlar.
 8. Bundan sonra perdeler düzleştirilmeli ve dik konumda kurutulmalıdır. Prensip olarak, hemen ve tamamen açılarak kapatılabilirler. Aynı zamanda temiz havaya ve cereyana erişim önemlidir – pencereleri açın.
 9. Rulo perdeleri bükülmüş halde kurutmak hiçbir durumda mümkün değildir. Perdeleri çamaşır ipinde kurutmayın. Kıvrımların ve kırışıklıkların oluşumu kabul edilemez.
 10. Isıtma cihazlarının veya gazlı fırının etrafındaki panjurları kurutmayın. Isı, tuvali deforme eder: bükülebilir, küçülebilir veya tersine gerilebilir.
 11. Kıvrımlar hala oluşuyorsa, perdeler ütülenebilir, ancak bu çok hassas bir şekilde ve sadece istisnai durumlarda yapılmalıdır. Perdeleri mutlaka gazlı bezle orta sıcaklıkta ütülemek gerekir.

Bu basit kurallar, stor perdelerinizi temizlemenize ve yenilemenize yardımcı olacaktır. Hassas kaplamaya zarar vermekten korkuyorsanız, iç elemanı kuru temizlemeden geçirmeniz önerilir. Deneyimli profesyoneller, panjurları nasıl temizleyeceğini ve orijinal görünümlerini nasıl koruyacağını bilir.

yatay panjur nasıl yıkanır

Stor perde bakımı

İlk bakışta, panjurların bakımı çok çaba gerektiriyor gibi görünebilir. Ancak durum böyle değil. Zamanında temizlik, kaplamanın tazeliğini ve saflığını, parlaklığını ve renk doygunluğunu korumaya yardımcı olacaktır.

Yılda bir kez perde mekanizmasının rutin bir incelemesini yaparlar. Silikon sprey ile düzenli olarak yağlanmalıdır. Zincir mekanizmasının çalışması, sert çekmeye gerek kalmadan mümkün olduğunca dikkatli ve hassas olmalıdır.

Radyatörlerin yanına stor perde asılmamalıdır. Tuvalin kalitesinin bozulmasına katkıda bulunurlar. Isı nedeniyle perdeler solabilir veya şeklini değiştirebilir. Stor perdeler, özelliklerini kaybedeceklerinden, yüksek neme sahip bir odaya asmak için önerilmez.

Herhangi bir mobilya parçası düzenli temizlik gerektirir ve stor perdeler istisna değildir. Onlara düzenli olarak çok az zaman verirseniz, yıllar içinde mükemmel görüneceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.